Úvod » Knihy » Rozprávky a príbehy » Prostonárodné slovenské rozprávky 3.
Autor: Pavol Dobšinský
Tretí zväzok prináša zvyšných šesťdesiatšesť rozprávok z Prostonárodných slovenských povestí Pavla Dobšinského. Čitateľ má možnosť nahliadnuť do širokého žánrového spektra, ktoré ponúka folklórna próza v spracovaní niekoľkých desiatok rozprávkarov, vrátane zvučných mien slovenskej literatúry (Ján Kalinčiak, Samo Chalupka, Ján Botto, Janko Kráľ, Ján Francisci a iní). Má možnosť prečítať si aj niekoľko rozprávok, ktoré na našom území zaznamenala a literárne spracovala Božena Němcová v zbierke Slovenské pohádky a pověsti (1858 – 1859) a ktoré neskôr po preklade do slovenčiny zaradil Pavol Dobšinský do svojej knihy, aby ich čitateľsky aktualizoval. O aktualizáciu tohto titulu pre súčasných a budúcich čitateľov sa postarala Jana Pácalová.
Dobšinského rozprávky vychovali v devätnástom storočí celé generácie nadšených čitateľov, ich obľuba vrcholila a pokračovala aj v dvadsiatom storočí a pretrváva dodnes. Nie nadarmo ich pokladáme za národný symbol a slovesný poklad. Známe trojzväzkové tatranské vydanie Dobšinského rozprávok s ilustráciami Martina Benku bolo najúspešnejšou a najpredávanejšou, takmer kultovou knihou, na ktorú čitatelia dodnes spomínajú.
Dlho v detstve, kedykoľvek som tak vyšiel zrazu z hory na čistinu, zmocňovalo sa ma čudné vzrušenie. Fantázia sa dávala do pohybu a nabádala k činnosti. V strede lúky je kameň. Treba ho odvaliť. Pod ním je iste otvor, ktorý vedie hlboko do zeme. Tadiať vedie cesta do iného tajomného sveta. Poviete: mätenie myslí. A ja hovorím: čím by bolo dieťa bez fantázie? A čo by z takého dieťaťa bolo o dvadsať rokov? Viera a hľadanie neskutočných krajín netrvá dlho. Je privilégiom detstva a jeho stratou padá tiež. Ale ostáva po ňom akási trvalá zvedavosť, túžba odlúpiť tvrdé kôry vecí, tušenie, že svet nie je taký meravý, ako sa na počiatku zdá, že v jeho vnútri sú ešte ďalšie svety, ktoré treba hľadať. Nazdávam sa, že stopy takýchto pocitov zanechali rozprávky v každom, kto s nimi rástol. Nie je to také zlé s tými kúzlami. Nikto nebude hľadať zárodky mystifikácie v tom, že dieťa oblieka a kŕmi bábiku ako živú bytosť. A že nám rozprávky pomohli pochopiť a otvoriť nám drobné duše vecí, je Pravda, pre ktorú budeme svedčiť kedykoľvek…
… Storočia predtým v ľudovej rozprávke hovorí pastorkyňa: ,Pán Boh daj šťastia, lavička. Pán Boh daj šťastia, piecka.‛ Toľko ľudskej lásky bolo v rozprávkach, že sa ušlo aj veciam. Takáto bola moja materská škola poézie. Večery rodnej reči, ľudskosti, krásy a fantázie.
Lebo rozprávka je báseň, napísaná v šťastnej chvíli a zdokonalená za stáročia zástupmi neznámych. Tlmočí zákony, objavené skúsenosti tých, ktorí nesú život na pleciach. Nerozumel som jej hlbokej symbolike. Ale mení to niečo na veci? Jej moc je v tom, že ako abeceda platí pre malých i veľkých. Je onou orechovou škrupinkou, v ktorej je uložený život. Pripomína múdrosť i nevyspytateľnosť semena.
Milan Rúfus
Podrobnosti o knihe:
Počet strán: 432 strán
Väzba: pevná väzba s prebalom
Rozmer: 178×247 mm
Hmotnosť: 1140 g
Jazyk: slovenský jazyk
ISBN: 9788022208192
Rok vydania: 2016
Vydavateľstvo: Tatran